2.5 C
Brno
Úterý, 10 prosince, 2024
- Reklama -časopis
- Reklama -časopis
DomůFinanceChystáte se začít podnikat? Je důležité udělat (finanční) přípravu!

Chystáte se začít podnikat? Je důležité udělat (finanční) přípravu!

Máte sen o vlastním podnikání? Pusťte se do prvních kroků. Myslete však na to, že úspěch tkví nejen v dobrém nápadu, ale potřebovat budete i odhodlání, pevnou vůli a především dostatek financí. V začátcích vás nemine vyplňování spousty dokumentů, nastavování nových plateb a pochopitelně dalších výdajů s podnikáním spojených. Jak vlastní podnikání co nejlépe nastartovat?

Sestavte si podnikatelský plán

Podnikatelský plán vám pomůže v utřídění myšlenek, vytyčení hlavních cílů vašeho podnikání a rovněž si díky němu budete moci spočítat finanční výhodnost projektu. Základním krokem je však nastavení předmětu činnosti podnikání. Co chcete dělat? V čem jste skutečně dobří? Za co vám lidé budou platit?

Je hezké, že vás nějaká činnost baví, ale může vás v životě opravdu uživit? Mějte na paměti, že podnikání je vlastně vaše nové zaměstnání. Vy jste sami sobě svým pánem, svým šéfem i odborným dohledem. Podnikáte na vlastní zodpovědnost a práce vám pochopitelně musí generovat zisk. A to takový, že i po odečtení veškerých nezbytných nákladů vám stále musí zůstávat peníze na běžný život.

Správně sestavený podnikatelský plán by vám měl nastínit podrobnosti o vaší podnikatelské činnosti. Musíte si vytyčit cíle a podrobně sepsat nabídku svých produktů a služeb. A především si ujasnit, na jakou cílovou skupinu míříte, kdo bude vaším zákazníkem. Promyslet musíte i cenovou politiku a marketing. Zároveň je nutné odhalit i slabiny podnikání a zjistit, v čem budete lepší než konkurence.

Tohle je ale ještě na dlouhé „povídání“ a nestačil by nám na to ani celý článek. Pojďme se však podívat na finanční stránku tohoto velkého kroku.

Půjčka na start podnikání

Finanční plán bude potřebný nejen pro vás samotné, ale přijde vám vhod i případě, že si budete chtít zažádat o podnikatelský úvěr, oslovit případné investory nebo se například zapojit do soutěže pro začínající podnikatele. Hodit se vám bude i v případě, že budete žádat Úřad práce o dotaci pro začínající podnikatele.

Takový druh dotace je určený uchazečům, kteří jsou na Úřadu práce vedení a mají zájem se na pracovní trh vrátit právě pomocí vlastního podnikání. Dotaci je možné získat při splnění daných podmínek, které vám sdělí úředník Úřadu práce. Finance pak musíte použít na nezbytně nutné vybavení nebo na nákup základních položek, bez kterých byste své podnikání nemohli odstartovat.

Živnostenský list je základ

Než se do podnikání naplno pustíte, budete si muset vyřídit i živnostenský list. Vyberte si tedy živnost nebo více živností, kterými se chcete zabývat. Většina z nich má označení „volná živnost“. Jsou však i živnosti „vázané“. To znamená, že pro to, abyste je mohli provozovat, musíte splnit další podmínky. Patří sem například odborná způsobilost, případně musíte mít garanta s odborným dohledem.

Jakmile si budete jistí, zajděte si na kterýkoliv živnostenský úřad a vyplňte registrační formulář. Za ohlášení živnosti zaplatíte poplatek 1 000 Kč. Následně vám úředník vydá Výpis z živnostenského rejstříku, kde budete mít vše ohledně vaší živnosti zapsané. Budete-li si chtít v budoucnu okruh podnikatelské činnosti rozšířit, počítejte s poplatkem 500 Kč za každou vloženou položku navíc.

Následně se už nemusíte nikde registrovat. Díky vyplněnému formuláři na živnostenském úřadě se o vašem novém podnikání dozví i finanční úřad, zdravotní pojišťovna i okresní správa sociálního zabezpečení.

Zároveň byste nejpozději v tento čas měli dát dohromady finanční kalendář. Jak sestavit finanční kalendář? Přehledně si rozepište seznam všech nezbytných plateb, které musíte uhradit. Nezapomeňte na daně a zdravotní či sociální pojištění.

Povinné odvody

Při zahájení podnikání máte na výběr hned z několika možností, jak budete řešit doklady a daně. Jestliže máte zpočátku vysoké náklady, schovávejte si veškeré příjmové i výdajové faktury a doklady. Nejspíš se vám totiž vyplatí evidence skutečných příjmů a výdajů. Alternativou však může být využití výdajového paušálu nebo vstup do režimu paušální daně. Ta začínajícího podnikatele vyjde v roce 2024 na 7 498 Kč měsíčně.

Jaké povinné platby vás tedy čekají?

  • Daňové přiznáníV prvním roce podnikání bude nejvýhodnější nejspíš vedení účetnictví nebo výdajový paušál. To znamená, že archivujete veškeré vystavené faktury a přehledně vedete přijaté platby. A pro jistotu si schovávejte i veškeré doklady.Na jaře následujícího roku pak podáte daňové přiznání. V něm můžete využít různé odpočty a daňová zvýhodnění. Daňové přiznání se podává elektronicky prostřednictvím datové schránky nejpozději do 1. května. Daň z příjmu pak zaplatíte až po podání přiznání.
  • Zdravotní a sociální pojištěníJestliže máte podnikání jako hlavní činnost, musíte hned od začátku platit pravidelné měsíční zálohy na zdravotní i sociální pojištění. Minimální záloha na zdravotní pojištění vyjde v roce 2024 na 2 968 Kč. Platí se za měsíc zpětně, a to nejpozději do 8. dne následujícího měsíce. U sociálního pojištění je záloha při nově vzniklé hlavní činnosti stanovená na 3 210 Kč. A platí se do konce daného měsíce.V případě vedlejší činnosti zálohy první rok platit nemusíte. Teprve po podání daňového přiznání zaplatíte částky podle skutečného stavu. Zálohy na další rok pak již platíte podle výsledku daňového přiznání. Minimální zálohy na vedlejší činnost jsou pak u zdravotního i sociálního pojištění 1 413 Kč.Vedlejší činnost se vás týká v případě, že vykonáváte zaměstnání nebo pobíráte invalidní či starobní důchod, rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Finance na rozjezd podnikání

Pokud nemáte žádnou možnost, jak sehnat peníze do začátku, můžete si finance vypůjčit. Možností je spousta. Některé jsou výhodnější, jiné už tolik ne. Rozhodně je nezbytné, abyste měli všechno předem dobře spočítané, abyste za půl roku či rok nekončili s podnikáním v mínusu. Ideální variantou jsou našetřené peníze, případně bezúročná půjčka od vlastní rodiny.

Jestliže ani jedna z těchto dvou variant není možná a ani banka nemá příliš zájem půjčit vám peníze na start podnikání, pak můžete využít klasický spotřebitelský úvěr nebo snadnou půjčku před internet, například tuto:https://razdvapujcka.cz/rychla-pujcka.

V každém případě si však přesně spočítejte, že se vám úvěr vyplatí, kolik přeplatíte a za jak dlouho jste schopní jej umořit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek