16.3 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeBydleníZábavná vývrtka s tváří umělkyně

Zábavná vývrtka s tváří umělkyně

Date:

Related stories

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Vládní návrh...

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března. Sazba daně...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...
spot_imgspot_img

Kuchyňská vývrtka Anna G., která patří ke známým ikonám designu devadesátých let

Huncoutský úsměv, oválná tvářička orámovaná krátce zastřiženým účesem, splývavé letní šaty a klouby ohebné jogínky. Kdo je tato sympatická dvacetiletá kráska? . Na trh ji uvedl italský výrobce doplňků pro domácnost Alessi, který si díky spolupráci s těmi nejlepšími světovými designéry vybudoval pověst průkopníka vyspělé designérské kultury.

Zábavnou vývrtku pro firmu navrhl Alessandro Mendini (83), jeden z nejvlivnějších italských autorů. Tento architekt, designér a teoretik významnou měrou poznamenal italskou postmodernu druhé poloviny 20. století. Ve všedním objektu zhmotnil vše, co na tvůrčí práci miluje: „Rád si hraji a zbožňuji ironii. Často se tak propracuji k výrazu čisté dětské radosti. Moje návrhy jsou potom jako hračky, které můžete používat i přesto, že už dávno nejste dětmi!“

Toystory
Mendini velmi dobře věděl, že přes nostalgii dětských vzpomínek si snadno získá city zákazníků. V roce 1993 začal pracovat na návrhu hračkářsky ztvárněné vývrtky. Inspirován podmanivou elegancí své dobré přítelkyně, umělkyně a návrhářky Anny Gili vytvořil figurku šibalské dámy s vysmátou tváří. Kroucením její hlavičky se spirála vývrtky ukrytá pod sukní zavrtá do korkové zátky. Anna G. zároveň s tím zvedá štíhlá ramena. Otevření vínové láhve je pak jen otázkou prostého připažení.

Mendini ztvárnil léty ověřený mechanismus standardní vývrtky jako „designérský portrét“. Právě přes tyto „emoční kotvy“ ke každodenním předmětům si člověk vytváří svůj osobní domov. Vedle zřetelného užitku je právě emoce tou nejdůležitější složkou úspěšného (udržitelného) designu.

Přírůstky v rodině
Anna G. nezůstala dlouho osamělá. Mendini během dvou desetiletí zúročil její hravý charakter návrhy dalších „Aniček“. Rozličné zátky na láhve, svícny či mlýnky na pepř tvoří komorní rodinku sympatických doplňků. V roce 2003 si Anna G. našla dokonce manžela. V podobě menšího otvíráku Alessandra M. Autor do něj přetavil svůj vlastní autoportrét ve šviháckém klobouku.

Vývrtky, zátky i další Mendiniho návrhy vyrábí Alessi od roku 1994 dodnes. Každý rok jim obměňuje barvy šatů nebo celkový styling a v limitovaných nákladech z nich dělá objekt sběratelského kultu.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img