12 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeFinanceTepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Date:

Related stories

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března. Sazba daně...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...

Nový grafikon podle analytika přinese posílení dopravy a snížení nákladů

Základní premisa nového grafikonu podle Farkaše je, že zrychluje...
spot_imgspot_img

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem.

Vládní návrh na změnu zákona o regulaci, o kterém jedná Národní rada (NR) SR ve zkráceném řízení, je nebezpečný a ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Tvrdí to Slovenský svaz výrobců tepla (SZVT). Vláda podle tepláren k návrhu nezaručuje kompenzační mechanismy, které by zabránily spadnout dodavatelům tepla do platební neschopnosti. Ta by mohla vést k nouzovým stavům v zásobování teplem, upozornil svaz.

„Hrozí nouzový stav v zásobování teplem pro obyvatelstvo, školy, školky a nemocnice, pokud se dodavatelé dostanou do situace, že nebudou mít za co nakoupit plyn. Tato novela je totéž, jako by vláda zastropovala cenu chleba na 30 centů, občan přijde do obchodu a regály jsou prázdné, neboť za 30 centů chléb nikdo neupeče. Toto se může stát v teple,“ přiblížil předseda představenstva SZVT Stanislav Janiš.

Stěžují si na vágní formulace
Určení limitu nárůstu ceny tepla na rok 2023 nařízením vlády a povinnost dodavatelů tepla uplatňovat takto určené ceny, musí být podle svazu podmíněno minimálně schválením režimu podpory a vyhlášením výzvy k předkládání žádostí v rámci dotačního režimu. Ta by měla zajistit kompenzaci rozdílu mezi cenou schválenou úřadem a cenou uplatněnou na základě nařízení vlády.

„Zákon uvádí jen vágní formulace, že dotaci lze poskytnout, tedy v podstatě, když ji neposkytne, nic neporuší. V návrhu není žádná provázanost mezi zastropováním cen a kompenzacemi, a to je největší nebezpečí, které může dostat společnosti na kolena,“ zdůraznil Janiš. Nepřipravenost státu na poskytnutí kompenzací při současném zavedení povinnosti dodavatelů tepla uplatňovat snížené ceny může regulovaným subjektům způsobit v krátké době hospodářské problémy až platební neschopnost s vlivem na bezpečnost dodávek tepla.

Ministerstvo reaguje
Tepláři se jednání při přípravě novely zákona o regulaci účastnili, mnohé jejich připomínky se do novely zákona zapracovaly. Uvedla to Marie Pavlusík, mluvčí Ministerstva hospodářství (MH) SR, v reakci na vyjádření Stanislava Janiše.

„Pan Janiš se jednání v souvislosti s řešením pro výrobce tepla osobně účastnil. Mnohé jeho věcné připomínky byly v novele zákona zapracovány. Resort hospodářství pracuje s údaji, které mu jako zástupce svazu poskytl,“ upřesnila Pavlusík.

Novela zákona podle ní představuje rámcovou legislativu pomoci a snahou resortu bylo připravit její znění tak, aby byla použitelná iv případě jiné nepředvídatelné situace.

Podle mluvčí MH SR spolu s Úřadem pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) hledají řešení pro dodavatele tepla z důvodu rapidního nárůstu cen vstupů na výrobu tepla, a to zejména plynu nebo dřevní štěpky. Za neméně závažný problém resort hospodářství považuje, že poměrně značný počet dodavatelů tepla dosud nebyl schopen předložit cenové návrhy Úřadu pro regulaci síťových odvětví pro příští rok, protože si nezvládají zajistit palivo, ať už z důvodu nesprávného managementu nebo z finančních důvodů.

„Pokud pan Janiš používá metaforu s chlebem, tak musíme dodat, že je to právě ministerstvo hospodářství, ÚRSO a nyní i parlament, kteří se snaží tento chléb – tedy teplo – pro naše domácnosti zajistit,“ uvedl ministr hospodářství Karel Hirman.

„V závěru připomínáme, že řešení skutečně složité až kritické situace žonglování s metaforami a politikaření nepomohou a teplo pro slovenské domácnosti nevyrobí a ani nedodají,“ uzavřela mluvčí resortu hospodářství.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img