16.3 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeAktualityStabilizační příspěvek bude zdravotníkům vyplacen na dvakrát, první část dostanou do konce...

Stabilizační příspěvek bude zdravotníkům vyplacen na dvakrát, první část dostanou do konce roku

Date:

Related stories

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Vládní návrh...

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března. Sazba daně...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...
spot_imgspot_img

Stabilizační příspěvek bude zdravotníkům vyplacen na dvakrát, do konce roku dostanou 2 500 eur. Druhá část z celkového příspěvku pět tisíc eur se vyplatí v závislosti na tom, zda poslanci změní zákon.
Ta má zajistit osvobození od zdravotních a sociálních odvodů. Její platnost je závislá na schválení parlamentem a podpisu prezidentky Čaputové.

Kromě právní úpravy resort připravil i návrh dohody o poskytnutí stabilizačního příspěvku, který procházel několika změnami.

„V návrhu dohody je zohledněna výše vyčleněného stabilizačního příspěvku v částce 5000 eur, která je v důsledku současné právní úpravy definována jako celková cena práce (hrubá mzda s odvody zaměstnavatele). (…) Do 31. prosince bude vyplacena záloha ve výši 2500 eur, který bude připsán na účet zaměstnance a ten jím může disponovat v plném rozsahu,“ vysvětlilo ministerstvo.

Zůstatek z celkové výše stabilizačního příspěvku na vyplacení bude záviset na přijetí nebo nepřijetí navrhované právní úpravy. Pokud legislativa přejde, z celkové částky pět tisíc eur bude sražena jen záloha na daň.

„Zbývající částka bude vyplacena ve mzdě za měsíc prosinec v lednovém výplatním termínu,“ přiblížil resort. Odhaduje, že může jít přibližně o 1500 eur.

V případě, že legislativa neprojde, bude z celkové částky pět tisíc eur sražena záloha na daň, odvody zaměstnance i odvody zaměstnavatele.

„Zbývající částka bude ve mzdě za měsíc prosinec 2022 vyplacena v lednu 2023,“ doplnilo ministerstvo s tím, že půjde přibližně o 150 eur.

„Věřím, že poslanci Národní rady SR podpoří danou legislativní úpravu a zdravotničtí pracovníci díky osvobození od odvodů dostanou více peněz než v případě, že tato úprava nebude schválena,“ uvedl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Vláda minulý týden schválila stabilizační příspěvky pro zdravotníky ve výši pěti tisíc eur. Ministerstvo financí SR pro tento účel uvolnilo finanční prostředky ve výši 200 milionů eur. Zdravotníci se musí zavázat, že zůstanou v nemocnici či záchrance pracovat tři roky.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img