12 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeFinancePoslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Date:

Related stories

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Vládní návrh...

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...

Nový grafikon podle analytika přinese posílení dopravy a snížení nákladů

Základní premisa nového grafikonu podle Farkaše je, že zrychluje...
spot_imgspot_img

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března.

Sazba daně z přidané hodnoty se dočasně na tři měsíce sníží na 10 procent, a to nejen na lanovky či vleky, ale také na restaurační a stravovací služby.

Vyplývá to z pozměňovacího návrhu poslance Karla Kučery (OĽaNO) k vládní novele zákona o DPH, kterou schválili poslanci.

Snížená sazba daně na 10 procent se má uplatňovat do konce března 2023.

Týká se přepravy osob visutými a pozemními lanovkami a lyžařskými vleky, uplatňovat se bude i na zpřístupnění krytých a nekrytých sportovních zařízení a na vstupné do umělých koupališť. Je to odůvodněno vysokou energetickou náročností.

Valorizování důchodů
Důchody by měly být valorizovány dvakrát ročně, pokud by důchodová inflace dosáhla minimálně pěti procent. Novelu zákona o sociálním pojištění, kterou předložili nezařazení poslanci působící v Hlasu, posunulo plénum do druhého čtení.
„Vzhledem k aktuální bezprecedentní situaci na trhu s energiemi se navrhuje zavést na období od 1. ledna 2023 do 31. března 2023 sníženou sazbu DPH ve výši 10 procent ze základu daně na ta plnění poskytovaná v souvislosti se sportem, u nichž je předpokládána vysoká energetická náročnost na straně vstupů, s cílem zachovat poskytování co nejširšího spektra vymezených služeb, jakož i umožnění přístupu k předmětným aktivitám pro co nejširší veřejnost z hlediska jejich cenové dostupnosti,“ konstatuje předkladatel návrhu.

DPH na 10 procent se sníží také na restaurační a stravovací služby.

Uplatňovat se bude během daného období na podávání jídel a nápojů, pokud jsou doprovázeny službami, jako je například poskytnutí obsluhy, prostoru ke konzumaci či omyvatelného nádobí a příboru.

V tomto případě se totiž posuzuje plnění z hlediska DPH jako poskytnutí služby. Pokud se bude dodávat samotné jídlo nebo nápoj bez těchto služeb, bude to podléhat základní sazbě DPH.

„Cílem tohoto návrhu je dočasná podpora gastrosektoru, který je nejenže postižen aktuální negativní situací, ale patřil i mezi nejvíce zasažené sektory během trvání pandemie onemocnění Covid-19, protože snížená sazba DPH pomůže podnikatelům stabilizovat ceny těchto služeb, případně má značný potenciál ceny v tomto sektoru i snížit,“ odůvodnil předkladatel.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img