12 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeBydleníNež začnete zařizovat byt

Než začnete zařizovat byt

Date:

Related stories

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Vládní návrh...

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března. Sazba daně...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...
spot_imgspot_img

Nechte pracovat fantazii, výsledek konfrontujte s realitou. Ale zejména si nasbírejte dostatek inspirace

Konečně se vám podařilo najít ideální byt nebo dům, ledaže je třeba jej od podlahy předělat. Předtím, než se pustíte do bourání, vytrhávání rozvodů a vyměňování oken, pořádně si promyslete, jak by měl vypadat domov vašich snů. Důkladným plánováním předejdete tomu, abyste později banovali, že umyvadlo v koupelně je na opačné straně a že nemáte dost odkládacího prostoru. Nezapomeňte přitom zohlednit názory všech členů domácnosti. Dejte si spolu vínko a předebatujte, kdo má jaké potřeby a představy. A hlavně: všechno si pište!

Sny versus realita
Na začátku můžete nechat pracovat fantazii. Udělejte si seznam, co byste v bytě chtěli mít. To je přesně čas, kdy můžete dát na papír všechny své sny. Například obrovský šatník s dostatkem místa na šaty, boty a doplňky (přesně takový, jak dostala Carrie ve filmu Sex ve městě) nebo samostatnou místnost s projektorem a plátnem na promítání akčních filmů a hifi sestavou, nebo kuchyňský ostrůvek s malými šuplíky na veškeré potřebné nářadí a podobně.

Hledejte inspiraci na internetu a ukládejte si obrázky, foťte na ulici, v obchodech i kavárnách, prolistujte si časopisy o bydlení a povystřihujte si, co se vám bude zamlouvat. Můžete si z výstřižků udělat nástěnku nebo je nalepit do speciálního sešitu a psát si k nim poznámky. Rozmyslete si, jakými barvami byste chtěli být v novém domově obklopeni. Snění a hledání vám pomůže udělat si základní obraz.

Druhá fáze: srážka s realitou. Vezměte svůj „snový“ seznam a projděte si položku po položce bez růžových brýlí. Berte v úvahu prostorové možnosti nového bytu nebo domu. Sníte o knihovně na celou stěnu od podlahy po strop, ale kolik prostoru jí ve skutečnosti můžete věnovat? Jde o to, najít rozumný kompromis, se kterým budete spokojeni. Ani netušíte, jak lze využít prostor, když do něj musíte vtěsnat vše co je třeba.

Připravte se, že budete muset slevit ze svých nároků, ale mějte na paměti, abyste přitom nepřišli o pocit, který vám má daná věc přinášet. Například sen o samostatné místnosti s domácím kinem můžete převést do reality stahovacím plátnem nebo jednou bílou stěnou, projektorem, který se bude dát ukrýt do skříňky a tmavými roletami, kterými si zatemníte okna.

No a když nakonec vezmete v úvahu třetí (a často rozhodující) faktor – peníze – možná se spokojíte is větším televizorem a přídavnými reproduktory. Vždyť pro příjemný pocit z dívání filmů s rodinou vám postačí i takové řešení.

Kousek každého z vás
Při hledání inspirace a konfrontování snů s realitou by se vám mělo vyjevit, jaký domov si vlastně chcete vytvořit. Mělo by v něm být něco z vás. Ať už to nazveme otisk, osobnost nebo styl. Vkus člověka se časem vyvíjí, ale základ se většinou nemění. Sami víte, jestli jste minimalista, bohém, tradicionalista, haraburdář, nebo se vám líbí eklektický styl a kombinace nového se starým nebo věcí, které by vám v životě nenapadlo zkombinovat

Samozřejmě, v konečném důsledku budete muset uvažovat také prakticky. Zejména máte-li rodinu a děti. Proto nemusí být na škodu přizvat si na pomoc architekta nebo interiérového designéra, aby vám pomohli nastavit solidní základ, na kterém budete moci stavět.

A ještě jedna důležitá rada na závěr. Projděte si domácnost, ve které žijete nyní a sepište si, co vám vyhovovalo a čeho se chcete v novém domově vyvarovat. Nakonec zvažte, jak naložíte se stávajícím nábytkem, doplňky, případně sbírkami. Co si s sebou vezmete do nového a co necháte za sebou.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img