12 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeRady a NávodyNechte fotky a obrazy vyniknout

Nechte fotky a obrazy vyniknout

Date:

Related stories

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Vládní návrh...

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března. Sazba daně...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...
spot_imgspot_img

Jak si pověsit umění na zeď a na co si dát při tom pozor

Předělali jste si byt, vymalovali stěny, koupili nový nábytek, uspořádali všechny věci, ale stále se necítíte jako doma? Nejvyšší čas vrhnout se na detaily, které byt zútulní a vykouzlí teplo domova. Zarámujte si osobní fotografie, rozmístěte umění, případně vystavte milovanou sbírku. Poradíme vám, jak na to.

Pro systematiky
Vyznavače čistých linií a lidi, kteří mají rádi pořádek, může oslovit klasický způsob – uspořádání rámů do rovnoběžných vodorovných a svislých linií. Určete si stěnu, na kterou chcete fotografie nebo obrazy vystavit, vymezte si konkrétní prostor a začněte kreslit nenápadné značky, abyste věděli, kde zatloukat hřebíky. Chce to větší trpělivost při plánování.

Aby způsob uspořádání rámů do mřížky vynikl, musí být rozložení přesné. Měly by lícovat svrchu i zespodu, rovnoměrné by měly být i rozteče mezi nimi. Proto je vhodné zvolit stejné rámy a také příbuzný obsah v nich.

Například, pokud si chcete vystavit rodinné fotografie, zvolte černobílé, uložte je do černých rámů s bílou paspartou a rozvěšte těsně vedle sebe jako pexeso (5 x 5 nebo 5 x 4 řady a sloupce). Výsledek bude budit dojem obrazu v obraze. Tento způsob vyžaduje větší prostor, například prázdnou stěnu, ale působí velmi efektně.

Pokud se chystáte věšet obrazy na zeď, u které stojí nábytek, využijte jej jako vodítko. Představte si, že chcete dekorovat zeď nad komodou ve vstupní hale. Jejím středem veďte „pomyslnou“ svislou čáru a na ni centrálně umístěte obrazy. Chcete-li dát více rámů vedle sebe, vždy určujte jejich polohu od středu linie.

Organizovaný chaos
Vybrali jste si oblíbené fotky, plakáty, obrázky, které si chcete vystavit, ale nemají nic společného – ani barevně ani tvarově? Nic to, is tím si snadno poradíte. Uspořádejte je v „organizovaném chaosu“. Je to nejsnazší a docela zábavná forma, jak si ozdobit zeď.

Platí při tom základní pravidlo – vyzkoušejte si to nanečisto, abyste neměli hřebíky proděravělou celou omítku. Vytyčte si prostor na stěně, který chcete zaplnit, změřte si jej a začněte obrázky ukládat vedle sebe nanečisto na podobné ploše na podlaze. Začněte vždy nejvýraznějším kouskem, ten bude přitahovat největší pozornost. Může to být největší nebo nejbarevnější obraz. Od něj se odpíchněte a další věci ukládejte volně, jak se vám pocitově k sobě hodí. I do tohoto „chaosu“ můžete vnést trochu pořádku, pokud některé obrazy zarovnáte v linii. Když dokončíte rozkládání nanečisto, nezapomeňte si svůj výtvor vyfotit. Když půjdete ukládat obrázky naostro na zeď, moc vám to pomůže.

Takové volné uspořádání obrazů výborně vynikne, věnujete-li mu celou stěnu. Pokud máte malé děti, můžete začít výše od země a táhnout se spíše ke stropu, aby je nelákalo rámy strhávat.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img
Previous article