12 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeRady a NávodyLampy z plastového granulátu nestárnou

Lampy z plastového granulátu nestárnou

Date:

Related stories

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Vládní návrh...

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března. Sazba daně...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...
spot_imgspot_img

Pokud si chcete obohatit interiér funkčním retro prvkem, určitě začněte u svítidel, která si pamatujete z dětství. Například Typ 06 – 03/1 z Pokroku Žilina

V Československu se po druhé světové válce vyprofilovalo několik velkých výrobců svítidel. Za mnohé zmiňme alespoň výrobní družstvo Napako Praha, Elektrosvit n.p. Nové Zámky nebo výrobní družstvo Pokrok Žilina, které patřilo k významným producentům bytových osvětlovacích těles.

Díry v plánování
Dějiny družstva se začaly psát 10. října 1954. Zpočátku problematický výrobní program se během několika let stabilizoval. Od roku 1964 se v Žilině naplno rozjela výroba a vývoj bytových osvětlovacích těles, kovového nábytku, svítidel pro kolejová vozidla, dětské stavebnice Elektronik, zařízení pro zdravotnictví. Jako jediný podnik v Československu vyráběl Pokrok Žilina čistič vzduchu Fatran. Široký výrobní program i množství odběratelů generovaly růst pracovníků a modernizaci výroby.

Nedostatky plánovaného hospodářství se však projevovaly iu tohoto typu výroby. Ne vždy byli dodavatelé schopni dodat komponenty včas. Někdy vůbec. Družstvo se vyznačovalo flexibilitou výroby a rychlou reakcí na změny. Na nedostatek skleněných stínítek, které původně dodávali čeští výrobci, zareagovali doslova novátorsky. Koncem 60. let připravili ve vlastních prostorách výrobu slinutého plastového granulátu, ze kterého tvarovaly tenkostěnné objekty. Tato geometrická, plastová stínítka se stala poznávacím znamením mnoha stolních a nástěnných svítidel z výrobního družstva Pokrok Žilina.

Granulát – z nouze ctnost
Design osvětlovacích těles řešili v rámci vlastního vývojového oddělení. Jeho vedoucí, designér a konstruktér Pavol Košťan dal tvar desítkám svítidel z Pokroku Žilina. Jedním z prvních s granulátovým stínítkem byl Typ 06 – 03/1, který jste mohli kdysi najít v obýváku novomanžele nebo na nočním stolku v různých rekreačních zařízeních. Lehké a nerozbitné svítidlo se vyrábělo v několika tvarových mutacích jako válec, kvádr nebo koule. Stolní lampa Typ 06 – 03/1 nezkazí žádný interiér ani dnes. Účelná dřevěná konstrukce ladí s granulátovým stínítkem. Její design je zproštěn od zbytečností s přidanou hodnotou materiálu. Dokonalá funkčnost a elegance samozřejmě pokud do ní nedáte 60wattovou žárovku. Teplo totiž není velkým přítelem granulátu.

Od světla k teplu
Základní strukturální změnu družstva přinesl rok 1989. Změna bytové politiky a výstavby, na kterou byl odbyt družstva navázán, si vyžádala postupnou změnu výrobního programu. Produkce bytových svítidel se během několika let redukovala a v roce 1997 zcela zanikla. Zaměstnanost klesla na polovinu.

Pokrok Žilina v.d. se v současnosti orientuje na výrobu topné techniky a už žádná bytová svítidla nevyrábí. Ale v mnoha domácnostech se ještě i dnes ve večerních hodinách jako hvězdy na obloze rozzáří stropní i stolní svítidla Pavla Košťana z Pokroku.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img