12 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023
HomeBydleníJak vybrat jídelní stůl

Jak vybrat jídelní stůl

Date:

Related stories

Tepláři žádají změnu kompenzací, varují před nouzovým stavem

Podle teplářů aktuální návrh ohrožuje zásobování obyvatelstva teplem. Vládní návrh...

Skupina G7 se připojila k Evropské unii v zastropování ruské ropy

Strop na ruskou ropu dováženou po moři začne platit...

Evropské unii se daří snižovat svou závislost na energii z Ruska

Předběžné údaje ukázaly, že poptávka byla v listopadu o...

Poslanci odsouhlasili dočasné snížení DPH na vleky, koupaliště i gastro

Snížená sazba se má uplatňovat do konce března. Sazba daně...

Vláda odsouhlasila smlouvy na nájemní byty za více než miliardu eur

Investory jsou BWSG a Kooperativa. Slovenská vláda ve středu odsouhlasila...
spot_imgspot_img

Při výběru zohledněte styl, materiál, velikost či tvar a nezapomeňte na pohodlné sezení

Kuchyňský nebo jídelní stůl patří mezi nejdůležitější kusy nábytku v domácnosti. Spolu se sedačkou v obýváku je jakýmsi srdcem domova. Rodina se při něm setkává minimálně během snídaní a večeří, hostí návštěvy a často slouží i pro práci. Proto si na výběru stolu a židlí, jejich umístění v prostoru a dekorování je třeba dát záležet. Nejde totiž o malou investici.

Důležité rozhodování
Před koupí musíte přijmout rozhodnutí o základních parametrech – styl, materiál, velikost a tvar. Stůl je ústředním a často i největším kusem nábytku v kuchyni, jídelně nebo spojené kuchyni s obývákem a může diktovat styl celého prostoru. Proto se musíte rozhodnout, kterým směrem se chcete ubírat – zda má být jednoduchý a minimalistický, nebo masivní a zdobený, formální nebo spíše netradiční.

Materiál zase může ovlivnit náladu, jak se budou lidé u stolu cítit. Dřevo je teplé a útulné, ale poměrně háklivé a náročné na údržbu. Kovový stůl se skleněnou nebo kamennou deskou zase působí chladně, ale naopak, dobře se udržuje. Samozřejmě sklo nese ještě jedno riziko. Je rozbitné. Kompromisem může být lakované dřevo, dýha nebo plastová fólie.

Dost místa pro všechny
Jak určit správnou velikost stolu, abyste měli dost místa pro členy rodiny i pro návštěvy? Promyslete si, kolik lidí bude ke stolu sedat dennodenně a kolika potřebujete usadit během svátků či rodinných oslav. Na jednu osobu musíte u stolu počítat s místem o šířce 65 až 70 centimetrů. Pokud máte nedostatek prostoru, vsaďte na kulatý nebo na oválný stůl. Nejlepší s jednou nohou ve středu. Vejde se za něj více lidí a má ještě jednu výhodu – všichni hosté budou na sebe navzájem vidět, co může být podnětné k rozproudění debaty. Elegantním a praktickým řešením do menších místností může být roztahovací nebo rozkládací stůl.

Pohodlné sezení
Pokud jste zvládli výběr stolu, zbývá ještě vyřešit sezení. Můžete vsadit na jídelní sestavu, ale v takovém případě budete limitováni počtem židlí od výrobce. Svěží a moderní je eklektický přístup. Pořiďte si každou židli jiného typu nebo jiné barvy, případně zkombinujte nové a staré kousky.

K dlouhému úzkému stolu můžete zvolit dvě křesla s opěrkami pod ruce pro protilehlé užší strany. K sezení jsou nejpohodlnější, ale zabírají spoustu místa. Na zbylé dvě delší strany stolu umístěte řadu židlí bez opěrek pod ruce. Opět myslete na komfort a vybírejte čalouněné židle alespoň na sedací části.

Nezapomeňte na to, abyste měli dostatek místa pro pohodlné odsunutí židle, když se budete chtít postavit. Optimální je minimálně jeden metr od stěny nebo od nábytku, ke kterým se budou židle odsouvat. Pokud jste na jedné straně stolu natěsno s prostorem, můžete si pořídit nebo dát vyrobit lavici. Když na ní nebude nikdo sedět, jednoduše ji zasunete pod stůl. Na lavici se navíc potlačí více hostů. Příjemnější k sezení bude čalouněná lavice, ale postačí i podsedáky nebo polštáře. Stůl umístěný v rohu místnosti může doplňovat také rohová lavice s vyklápěcím úložným prostorem. Pro rozkládací stoly je dobré mít po ruce i pár skládacích židlí, které v případě potřeby vyberete ze šatníku nebo ze skladu a usadíte hosty.

Správné světlo
Poslední tečkou k příjemnému posezení u kuchyňského či u jídelního stolu je osvětlení. Snažte se u stolu zachytit a využít co nejvíce denního světla. Umělé osvětlení by mělo být atmosférické, to zajistíte svíčkami nebo stmívačem centrálního osvětlení. Lustr umístěte do středu a minimálně 70 centimetrů nad stůl.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img